Povídání o Portugalsku

Tak bezva. Konvice je plná horkého čaje, na levé ruce mi leží kočka. Včera jsem se vrátil z Portugalska, je čas začít psát. Ještě musím vyhodit fotky z foťáku na disk. Je pozdní večer, 18. březen, venku sněží. Ještě před dvěma dny jsem se potil v rozpálených ulicích Guimarãeše a mezi prsty mnul listy eukalyptů.

Krajina a reliéf Portugalska

V Portugalsku je docela hodně hor. Snad s výjimkou velké jižní provincie Alentejo mi přišla krajina divočejší než u nás. Nejvyšší hora Portugalska v pohoří Serra de Estrella měří bez sedmi metrů dva tisíce metrů nad mořem. Další vysoké hory, které bych přirovnal k našim Krkonoším, jsou pohoří na severní hranici Portugalska. Tam jsou národní parky Montesinho a Peneda Geres. Charakterem rostlinstva mi zdejší hory připomínaly Korsiku, méně pak už bulharské hory. Podle fotek soudím, že hory jsou podobné horám Španělským, ať už Pyrenejím nebo asturským. Většina Portugalska je mírně zvlněná, je to hezká krajina. Docela mě překvapilo, kolik je v Portugalsku řek. Nečekal jsem to, protože znám subtropické země. Ale je to logické -- Portugalsko je blízko oceánu a v zimě tu opravdu hodně prší. Obzvlášť v okolí Porta na severu Portugalska je jedna řeka za druhou, celkem jich je těch velkých pět, které se kolem Porta vlévají do západního Atlantského oceánu. Cestou letadlem se mi absolutně popletly.

Na to, jak je malé, je Portugalsko hodně různorodé. Od hor, které už jsem zmínil, po polopouště na jihu. Mořské pobřeží oplývá skalami, které nejsou v Evropě běžné. Samozřejmě tu jsou i písečné pláže a jezerní rezervace, ale to najdete ve středomoří leckde. Atlantský oceán je studenější než Středozemní moře. Portugalsko má celé pobřeží jenom v Atlantském oceánu, Středozemní moře začíná až za Gibraltarem.

portugalsko kopce 6244portugalsko reka 6235

Internet

Internetové kavárny jsou v Portugalsku běžné. Jsou velmi levné a mnohde se za ně dokonce nic neplatí. Internet mají často na informačních centrech a ještě častěji na radnicích. Operační systém je windows, klávesnice portugalská, která pro Čechy není nijak šílená. Rozšíření internetu v domácnostech je celkem velké, určitě větší než u nás. Je to částečně tím, že telefonické společnosti v Portugalsku za připojení účtují rozumné peníze a nepodmiňují jeho zavedení zřízením pevné linky.

portugalsko pocitac evora 5593

Kostely a víra

Portugalci jsou katolíci. Chcete-li Portugalci udělat radost, vezměte ho do kostela.

Portugalské kostely jsou většinou barokní a dost podobné našim, protože braly podobu v podobné době jako ty naše, většinou v sedmnáctém století.

Nejvíc mě zaujaly automaty na diodové svíčky. Vhodíte dvacet centů a rozsvítí se jedna řada diodových svíček.

portugalsko svicky evora 5585

Toalety

Co se týká záchodů, Portugalsko jednoznačně patří do vyspělé západní Evropy. Mnohem častěji než u nás najdete veřejné záchody. Často jsou úplně zdarma, když se platí, stojí to kolem půl eura. Také není problém zajít na toaletu do nějaké kavárny a dovolit se. Nemusíte si v kavárně ani nic dávat, tady se to tolik neprožívá. Označení pánských záchodů je Homens, dámských Senhoras. Výjimečně lze najít záchody turecké, jediný takový jsem vyfotil na autobusovém nádraží v Evoře.

portugalsko toalety homens mertola 5471portugalsko toalety senhoras mertola 5472portugalsko turecky zachod evora 5606

Kouření

Ačkoli hodně Portugalců kouří, od léta roku 2008 se v Portugalsku nesmí kouřit v restauracích a kavárnách. Zákaz je striktně dodržován.

Informační centra

Skoro v každém portugalském městě existuje fungující a dobře vybavené informační centrum. Naučili jsme se je využívat. Domorodci směr k informačnímu centru ukáží po zaznění hesla "informacoes" nebo ještě lépe "turismo" (vyslovuje se "turížmu"). Íčka jsou otevřená většinou každý den v běžných pracovních hodinách včetně víkendů. Pokud je zavřeno a nemá být, obvykle stačí chvíli počkat, než personál přijde z oběda. Uvnitř se dají vyfasovat mapy, zjistit informace o dopravních spojích (pokud ne přímo časy, tak aspoň jejich existenci), často lze bezplatně využít internet a někdo z personálu se zpravidla pokusí hovořit anglicky. Portugalština jim samozřejmě jde mnohem lépe.

 

V plánu bylo napsat tuhle stránku mnohem delší, ale zatím jsem na to nějak neměl psací slinu.

Nějaké zmatené zápisky ze své třetí cesty jsem posílal na adresu https://cesty.yuhu.cz/portugalsko.html

Karnevaly

Týden před popeleční středou (většinou koncem února, záleží na datu Velikonoc) se v Portugalsku odehrávají karnevaly. Jsou to různé průvody a představení. V menších městech to jsou takové sousedské průvody v maskách. Pár lidí se obleče do masek a jdou cik cak ulicemi. Větší půlka lidí na to jenom kouká, pletou se jim do toho děti a není vždy jasné, kam vlastně jdou. Na začátku průvodu jede velmi pomalu auto s megafony, ze kterých hraje hudba. Někteří lidé s maskami mají svůj zdroj hluku, většinou bubny, žestě, občas kytara, akordeon nebo dudy. Kromě masek chodí průvodem i uniformované sbory nebo lidé v pracovním oblečení. Při průvodu lidé rozhazují konfety - malé barevné papírky. Buďto je rozhazují rukama, nebo je nechávají vybuchovat v takových "pufátkách". Dokud jsou konfety papírové, tak je to v pohodě, ale dost často jsou i plastové, takže prostě bordel.

Ve větších městech se dělají karnevaly větší, s uzavřeným prostorem pro průvod a se vstupným. Vstupné je pár euro. V areálu obvykle bývá několik tribun nebo hlediště, ze kterých by mělo být dobře vidět.

Menší městské karnevalové průvody se nejčastěji konají během víkendu před popeleční středou a největší karnevalové akce jsou v úterý před popeleční středou. V to úterý mají v Portugalsku dokonce svátek a volno, aby mohli dělat ty karnevaly.

Každý portugalský region má své karnevalové zvláštnosti. V poslední době do toho stylisticky pronikají brazilské vlivy, ale nejčastěji mají regionální masky. Trochu se to podobá našim masopustům, jenom je to v Portugalsku skoro všude a je to masovější tradice.

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, info@portugalsko.net