Mértola

Zastrčené městečko na jihovýchodě provincie Alentejo, tedy velmi na jihu Portugalska blízko španělských hranic. Okolní krajina je vyprahlá a rozbrázděná úzkými údolími, ve kterých občas tečou nějaké potoky. Kolem Mertoly ovšem teče řeka Guadiana, možná proto tu město vzniklo.

Dominantou Mertoly je starý hrad známý jako Castelo de Mertola. Těžko říct, v jaké době byly postaveny hlavní části a věže hradu, odhaduju to na ranné portugalské období, tedy třinácté století. Základy hradu možná pocházejí ještě z římského období. Roku 1238 hrad dobyl portugalský král Sancho druhý. Hrad je přes den přístupný za poplatek. Před hradem stojí jezdecká socha, zapomněl jsem koho, ale asi to bude ten král Sancho II.

Celkem zajímavé je městečko se svými starými domy a křivolakými ulicemi. Kavárničky, pastelarias, lidi v pohodě, krámky se zeleninou a tak podobně. Někteří obyvatelé jsou prý dodnes muslimové. Některé domy mají arabské architektonické prvky. Celkem monumentálně vypadají městské hradby, obzvlášť pokud si uděláte procházku po mostě na druhý břeh řeky.

Město Mertola leží na severojižní silnici IP 2 asi na půl cesty mezi přímořskou Villa Real de Santo Antonio a městem Beja. Je to tedy docela dobrý cíl na výlet od moře z východní části pobřeží Algarve. Od moře je to asi 50 km. Kolem Mertoly se nachází Parque natural do Vale do Guadiana, tedy národní park údolí řeky Guadiana. Není mi úplně jasný předmět ochrany, protože většina lesů a porostů v této oblasti mi připadala nepůvodní -- tedy eukalypty. Krajina je vyprahlá, ostatně jako všude jinde v Alentejo.

mertola 5457mertola 5491mertola hrad 5431mertola hrad 5474mertola hrad 5478mertola hrad jezdec 5489mertola reka 5466mertola rozkopana ulice 5447

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com