Stopem po Portugalsku

V Portugalsku se stopuje velmi dobře. Hlavně na jihu, kde je hodně cizinců. Místní Portugalci moc neberou, protože stopování moc neznají a bojí se. Ale Portugalci, kteří byli v cizině, berou normálně.

Jako všude v západní Evropě je lepší stopovat na nájezdech na dálnici než přímo na dálnici. V nouzi jsme stopovali ale i na dálnici a vzali nás vždycky. Jinak platí klasické stopařské zásady.

Jak je v Portugalsku teplo, čas při stopování ubíhá trochu pomaleji. Na některých silnicích je celkem obtížné najít na stopování stín. I pak je ale stín zrádný, protože slunce paří tak silně, že vytváří silné kontrasty, takže stopující ve stínu překvapivě nemusí být zdálky vidět.

Velmi dobře se stopuje v horských oblastech, kde jsou úzké silnice. Ideální jsou silnice slepé, které vedou jenom do jedné horské vesničky (takových je v portugalských horách překvapivě hodně), protože řidič tam ví, kam chcete, protože jinam ta silnice nevede.

Z toho vyplývá, že doporučuju spíše stopování na krátké vzdálenosti, i když občas přeje štěstí i na dlouhých trasách. Nechtěl bych třeba stopovat po dálnici z Lisabonu nebo z Porta. Z velkých měst doporučuju vyjíždět vlakem nebo autobusem.

stopem cedule faro 5185stopem faro 5184stopem portimao 5180stopem ridic 5419

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com