Portugalská hudba

Mají dobrý pop a rock, stejně jako Španělé. Doporučuju občas poslouchat normální rádio nebo jezdit stopem, zaslechnete leccos zajímavého.

Za význačný portugalský styl se označuje styl Fado, což znamená osud. Jsou to většinou smutné písně, zpívá je většinou žena doprovázená strunnými nástroji, nejčastěji portugalskou kytarou, ale občas také akordeonem. Já jsem to párkrát slyšel, ale moc mě to nevzalo. Asi je potřeba rozumět textu.

Portugalská kytara má dvanáct strun, hodně zvláštní mechaniku na hlavě a naprosto šílená ladění. Jedno ladění je Lisabonské, druhé Coimberské. Ceny portugalských kytar se začínají kolem 300 euro, takže na pokusy moc drahá sranda. Portugalsky se tato kytara označuje jako guitarra. Vyvinula se z arabské loutny ud. Kromě portugalské kytary se v Portugalsku samozřejmě používá i kytara normální. Občas se dá i výhodně nakoupit.

portugalsko portugalska kytara porto 6290coimbra portugalska kytara 1199

Nejslavnější zpěvačka stylu Fado je Amália Rodrigues, ale už je to déle, co zpívala.

Studentský koncert Fado Coimbra Serenata Monumental Queima - všimněte si, jak to studentky prožívají. Je to od staré coimberské katedrály.

Galandum Galundaina - kapela ze severních hor Tras-os-Montes, tam slyším keltské vlivy

V jižním kraji Alentejo se lidový zpěv odehrává ve zvláštních skupinách bez nástrojů, kdy se sbor houpajících se zpěváků přidává k sólistovi. Grupo Coral Ausentes do Alentejo

Nejslavnější revivalová kapela je Brigada Victor Jara. Tady je nějaký záznam z koncertu, který byl na pláži v Albufeiře. Dobře se to poslouchá.

Bubny a dudy bych čekal spíš ve Skotsku, ale v Portugalsku zřejmě patří ke kořenům folklóru. Skupina Gaiteiros de Lisboa mě navíc zaujala zvlášním disharmonickým zpěvem. Hrají také na panovy flétny a další dechové nástroje. Lenga-lenga:

V Portugalsku jsou také časté akordeony. Normálně můžete vidět hudebníky sedící na ulicích. Asi nejzajímavější je skupina Danças Ocultas. Ukázku jsem teď našel a neznal jsem ji, ale jestli ji někde najdete, zkuste skladbu Contradança.

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com