Algarve

Algarve je nejjižnější portugalská provincie. Je to přímořský kraj s jižním pobřežím a s vyprahlým venkovem. Kromě pobřeží s turistickými letovisky do Algarve patří velké město Faro a příjemná města Olhao, Portimao, Tavira, Albufeira, Lagos a další.

Pobřeží v Algarve je velmi fotogenické. Je převážně tvořeno vysokými útesy tvořené velmi tvrdými barevnými prvohorními usazeninami. Toto pobřeží se často označuje jako Portugalská riviéra. Kromě hlavního jižního pobřeží do provincie Algarve patří i kus pobřeží západního oddělené mysem Sao Vicente u městečka Sagres. Tento mys byl dlouho považován za nejzápadnější bod evropské pevniny.

Název Algarve pochází z arabštiny, kde znamená "západ", al gharb. Z pohledu Arabů zřejmě leželo Algarve úplně na západě. Velmi příbuzné je arabské slovo maghreb označující západ severní afriky (další pravděpodobně příbuzné slovo bude Maroko, ale tím si nejsem jistý). Algarve je místo, kde se na pyrenejském poloostrově prý nejdéle udrželo arabské osídlení po reconquistě. Je to občas vidět na architektuře (modře pomalované portály, kupole starých domů, všudypřítomné azulejos apod.).

Do Algarve míří převážná část turistů, kteří jezdí do Portugalska. Atlantský oceán i počasí je tu nejteplejší. Taky tu bydlí hodně cizinců, zejména Švýcarů a Britů, kteří se sem už od osmdesátých let stěhují na stáří.

Infrastruktura je v Algarve velmi dobrá. Od španělských hranic až k Lagosu vede perfektní dálnice (postavená většinou za evropské peníze v době, kdy bylo Portugalsko nejchudší členská země). Ve městečkách jsou všude kavárničky (paštelariaš) a obchůdky, dají se občas najít i levnější hotey. V kažém městečku je informační centrum (turížmu).

Místa Algarve od východu na západ (popsaná nebo rozepsaná):

Vila Real de Santo António

Tavira

Olhão

Faro

Albufeira

Portimao

Lagos

Sagres

algarve 5172algarve 5173algarve 5319algarve 5349algarve 5353algarve golf 5309algarve golf 5310algarve kun 5364algarve nadrazi conceicao 5315

Fotky ukazují vnitrozemí Algarve. Převážná většina zážitků a fotek ale samozřejmě pochází z turistických letovisek a měst, ty mám jednotlivých podstránkách.

Dovolená v Algarve

Počasí v Algarve

Další informace na stránce počasí v Portugalsku

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, info@portugalsko.net