Albufeira

Albufeira je nejprofláknutější portugalské přímořské letovisko. Leží v nejjižnější provincii Algarve. Má hezké pláže a spoustu ubytovacích kapacit. Některé hotely jsou blízko pláží nebo ve svahu nad mořem, jiné jsou v parkové zástavbě dál od moře. Aglomerace Albufeiry se všemi hotely je tak velká, že tu dokonce jezdí místní eMHáDéčko. V průvodcích se píše rybářská vesnice. Ale kdepak, to bývávalo.

Od moře se celkem rychle zvedají svahy, které se místy mění v typicky portugalské prožrané útesy. Protože turisté do svahu od pláže potřebují chodit opravdu často, mají tady do kopce jezdící schody. To jsem nežral. Jiná pláž je zase s městečkem propojená průchozím tunelem. Na plážích je běžná vybavení včetně toalet a bezplatných sprch.

Spodní albufeirské město je plně přizpůsobeno turistickému ruchu. To naštěstí neznamená jenom všudypřítomné obchody s cetkami a restaurace, ale taky hezké ulice, dlažba, fontány, lavičky a stromy. Ve starém městečku se dá najít i turismo, tedy informační kancelář. V noci prý bary a diskošky. Je evidentní, že městečko je staré, protože uličky jsou úzké a křivé. Celkem dobře ho tu udržují.

Ubytování v Albufeiře se shání v sezóně blbě. Mimo sezónu nevím, ale nakonec jsme po neúspěchu vyjeli za město a spali u ohrady zdejšího fotbalového hřiště. Měli jsme jít ale spíše západně od města, tam jsou velké pláže Sao Rafael, Coelha, Castelo Galé. Nejsou tolik obestavěné hotely jako přímo v Albufeiře, i když taky občas něco, co vypadá jako lesík, je ve skutečnosti zahradní hotel. Naopak útesy jsou lepší na východě.

Pokud nejedete s cestovkou, dá se do Albufeiry dostat asi jenom autobusem. Autobusové nádraží leží asi 2 km od moře. Je to jednoduchá stavba s okýnkem pro objednání lístků a s malou restaurací. Dá se odsud jet na západ přes Portimao do Lagos (myslím, že 4 €), na východ přes letovisko Quarteira do Fara a taky přímou linkou do Lisabonu (to stálo tuším 14 euro). Pokud jedete s cestovkou, letiště Faro je vzdálené asi jenom 20 km.

Albufeiru doporučuju individuálním cestovatelům navštívit jenom na chvilku kvůli koupání na západních plážích, nebo se jí úplně vyhnout. Na druhou stranu kdo si chce užít moře a pohody, nemá v Albufeiře vůbec žádný problém.

albufeira 4955albufeira 4969albufeira 4971albufeira 4972albufeira 4976albufeira 4978albufeira 4983albufeira 4994albufeira 4996albufeira icko 4987albufeira plaz 4958albufeira plaz 4965albufeira plaz 4967albufeira plaz 4990albufeira tunel 4988

  • Dovolená v Algarve - jižní část Portugalska s hezkými plážemi, vhodné na koupací dovolenou

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, info@portugalsko.net