Cabo da Roca

Nejzápadnější bod evropské pevniny se jmenuje Cabo da Roca a je to mys. Je docela blízko Lisabonu. Tak blízko (asi 25 km), že sem jezdí i lisabonské eMHáDéčko číslo 403. Nejezdí sice přímo z Lisabonu, nýbrž z Cascais nebo ze Sintry, což ale nevadí, protože to taky jsou místa vhodná k návštěvě.

Ještě ve středověku se lidé domnívali, že nejzápadnějším místem Evropy je mys Cabo de Sao Vincente v jižní části Portugalska v Al. Ten ale leží o něco východněji, přestože je do oceánu vystrčenější.

Kdo jede autem z Lisabonu, měl by se držet dálnice A5 (platí se drobné mýtné). Po sjezdu z dálnice tam, kde dálnice končí, už se stačí držet ukazatelů.

Cabo da Roca je místo mystické. Jenom mystické. Nic tu není, leda nějaký asi maják, křížek a o notný kus dál pár domků. Zábradlí, za které se nemá chodit (aby se nepadalo) a vyšlapané pěšinky tam, kde je to ještě západněji než jinde. Mys je tvořen vysokým útesem.

Kousek dál od útesů směrem nahoru do kopce je nějaká vesnička, jmenuje se asi také Cabo da Roca. Kdybyste na Cabo da Roca cestovali, tak pozor na to, že vesnice je od útesů docela dost daleko. Ještě dál je mys od odbočky ze silnice Colares - Guincho. Původně jsme chtěli jít z odbočky pěšky, ale nakonec jsme si moc pochvalovali, že nás stopnuté auto hodilo až na útes, byla by to moc dlouhá cesta a nestihli bychom sluníčko zapadající do moře.

Udělali jsme si radost a na Cabo da Roca jsme přespali v terénu mezi borovicemi, tamaryšky, kostmatci a nějakými velkými bylinami. V noci přišla od moře mlha. Ráno se pak údolími od moře hnaly chuchvalce mlhy podobné horským mrakům. Prostě mystické místo. Jediné negativum bylo, že jsem si v noci ukopnul palec, když jsem hledal rovné místo. Avšak žádné strachy! Pravděpodobnost, že by se vám na Cabo da Roca stalo totéž, je mizivá.

Při své druhé návštěvě Cabo da Roca jsem natočil ilustrační video se svým maňáskem cabo da roca 4744cabo da roca 4752cabo da roca 4756cabo da roca 4761cabo da roca 4764cabo da roca 4766cabo da roca kriz 4741cabo da roca rano 4759

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com