Sintra

Sintra je zvláštní oblast severozápadně od hlavního města Lisabonu. Na celkem velkém lesnatém území se tu a tam vyskytují zámky, romantické hrady a jiné rozmarně bizardní objekty, které si tu postavila portugalská šlechta většinou v průběhu 18. století, ale i dříve a později.

Sintra je dobré místo na celodenní výlet z Lisabonu. V okolí Sintry se dá navštívit asi tucet památek, parků nebo muzeí. Jejich přehled, otevírací doby a ceny si můžete přečíst na jedné z fotografií (platila v roce 2008). Tři hlavní památky jsou:

  • Palácio Nacional de Sintra,
  • Castelo dos Mouros, maurský hrad na vysokém kopci
  • a Palácio da Pena, romantický hrad a klášter na ještě vyšším kopci.

Z Lisabonu do Sintry jezdí příměstský vlak. V Lisabonu vlak odjíždí z nádraží Rossio v centru a staví i na dalších nádražích. Cesta stojí něco pod 2 eura. Nádraží v Sintře je od historického náměstíčka docela daleko trochu do kopce. Dá se to jít pěšky po vrstevnici, je to příjemná a delší procházka podél parků. Kratší cesta z nádraží do centra Sintry vede údolíčkem, za radnicí doprava. Je to ale docela převýšení.

Středem Sintry jako městečka je historicky vypadající náměstíčko. Dá se tu posadit na schody nebo navštěvovat památky. Dominantou zástavby je palác, který vypadá jako dům se dvěma vysokými tlustými komíny. Komíny z dálky vypadají jako věže.

Důležitou atrakcí jsou v Sintře rozlehlé parky plné různých historizujících staveb. Dále za parky je celé Sintranské pohoří, které se táhne vlastně až k moři.

Castelo dos Mouros je starý maurský hrad postavený v 9. století. Založili ho tedy ještě Maurové a Portugalci společně s normandskými křižáky dobyli ve století 12. společně s Lisabonem. Hrad stojí na vysokém kopci. Vstupné 7 euro, ale je lepší koupit si za 16 euro kombinovaný lístek, na který se pak může i do parku a hradu Pena. Castelo dos Mouros má zvláštní obranný systém soustředěný kolem dvou vrcholků kopce. Hradby jsou žulové a svým úzkým profilem mi trochu přiomínaly hrad v Lisabonu, i když jsou mnohem křivější, jak musejí kopírovat terén.

Hrad Pena stojí kousek opodál. Jednotlivé vstupné v roce 2012 je něco málo přes 10 €. Pena byl původně klášter, v 19. století přestavený na královské letní sídlo v romantickém slohu. Stavebně jde o fantastický kýč. Několikrát jsem se přistihl, jak si v duchu říkám "fuj, to je hezké", či "jů, to je ale ošklivé". Prohlídka hradu zabere hodinku, je dobré projít si skutečně všechny ochozy. Příjemný je i park okolo Peny s různími jezírky, vyhlídkami, staletými obrovskými tujemi a s jeskyněmi. Některé části parku mají charakter botanické zahrady. Je tu hodně amerických jehličnanů včetně sekvojových porostů. Příjemná prohlídka parku zabere tak dvě hodiny, ale dá se i zkrátit. Pozor, v osm hodin večer se park skutečně zavírá a pak se musí přelézat plot.

Mezi parky v kopcích se dá přecházet po silnicích. Na hrad Castelo dos Mouros vede značený turistický chodník, který se v úseku u Sintry jmenuje Calçada dos Clérigos a prochází kolem kostelíku Santa Maria.

Koho tlačí čas, může Penu a Castelo dos Mouros objet autobusem číslo 434. Ten staví u nádraží, v centru Sintry, pod Castelo dos Mouros a u vchodu do parku Pena. Lístek na bus 434 stojí 10 euro, ale pokud jsem rozuměl správně, lze ho použít opakovaně. Osobně doporučuji spíš prochodit tyto památky pěšky. Je to sice minimálně na půl dne, ale zase hezká procházka. Taxík z nádraží na parkoviště pod Castelo dos Mouros stojí 7 až 10 euro.

Také tu jezdí autobus na mys Cabo da Roca.

Odkaz na oficiální stránku Parku Sintry: http://www.parquesdesintra.pt/en/

sintra 4734sintra 4737sintra 4740sintra bacalhau a bras 4729sintra kominy 4717sintra oteviraci hodiny 4730sintra radnice 4715

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com