Estremoz

Mramorové město. Všechno je tu z mramoru -- chodníky, domy, zdi, obrubníky, hrad, všechno. Mramor je tu dokonce tak běžný, že se na fasádách domů občas natírá na šedivo nebo na modro. Název Estremoz se šišlá, takže eštremož.

Já jsem Estremoz poznal jako tiché historické městečko. Nad městem je hrad z mramoru, hradby jsou samozřejmě taky z mramoru. Dole ve městě je náměstí, všechno ... vy víte z čeho. Na náměstí krámky, kolem hospůdky, pastelarias, pohoda. V hlavní hospodě jsme se neuvěřitelně přežrali za 7 euro na osobu, takže je tu laciněji než v Praze. Pohodička. Prý se vyplatí přijet do Estremoz v sobotu, protože v sobotu je velký trh. Estremoz je známý výbornými kozími a ovčími sýry.

Informační centrum (turismo) na bočním náměstíčku mělo přes poledne zavřeno. Nahoře ve hradním areálu je v hradním areálu Doma Dimise ubytování zvané Pousada, luxusní hotel v historické budově provozovaný státem. Drze jsme se tam vetřeli a prohlídli jsme si to (některé fotky). Až vydělám tu plánovanou spoustu miliónů peněz, tak sem budu jezdit na víkendy. Hlavní černá věž se jmenuje Torre das Tres Coronas, podle korun tří králů, kteří do ní investovali. Z hradu je krásný výhled do vyprahlého zemědělského okolí a v dálce se prý dá zahlédnout město Evora (přes 40 km).

V průvodci jsem si přečetl, že Estremoz je jenom jedním ze tří mramorových měst, další jsou někde v okolí. Taky se tam píše, že se v Estremoz dá sehnat dobré ubytování, což nemůžu potvrdit, nesháněv jej tam. A dobré jídlo, což teda potvrzuju.

Autobusové a vlakové nádraží je severovýchodně od města, občas něco jede. Nejzajímavější je asi dálkový spoj z Evory do Portalegre a dál na sever. Vlastně si nejsem jistý, zda tam jezdí vlaky, ale ta budova je stopro bývalé nádraží.

estremoz 5633estremoz 5637estremoz 5650estremoz hradby 5631estremoz hradby 5652estremoz hradby 5665estremoz jidlo 5674estremoz kostel 5645estremoz mramorova dlazba 5617estremoz namesti 5615estremoz pousada 5643estremoz pousada 5644estremoz socha 5648estremoz vez 5649estremoz vojaci 5677

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com