Portalegre

Nenápadné starobylé město Portalegre leží poblíž španělských hranic, přibližně v polovině "výšky" Portugalska. Vypadá výborně. Má malé centrum nalepené z jedné strany na centrální komplex (pravděpodobně kdysi hrad) s velkým kostelem a radniční budovou. Většina budov je z vápence, ale není to všechno mramor, jako v nedalekém Estremoz. V Portalegre mě zaujal park nad centrálním kruhákem, který má vybudovaný umělý potok. Přes Porgalegre projíždějí autobusy z Evory na sever do Castelo Branco. Samotné město je relativně klidné, protože hlavní proud aut jezdí obchvatem údolím.

Portalegre ještě patří do jižní provincie Alentejo, z čehož vyplývá, že tu je pořád dost sucho. Portalegre je výchozím bodem pro prozkoumáván jednoho z portugalských národních parků Parque Natural da Serra de Sao Mamede, i když častěji se přes Portalegre jenom projíždí a do parku se jede rovnou do malebného městečka Marvao, kde je dost příležitostí k ubytování.

Východně od Portalegre až ke španělským hranicím se rozkládá národní park Parque Natural da Seraa de Sao Mamede. Je to celkem zajímavá krajina okolo zalesněného pohoří.

portalegre 5685portalegre fontana namesti 5679portalegre historicke centrum 5694portalegre hlavni ulicka 5683portalegre pohled na nove mesto 5687portalegre vyhled na zapad 5686

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com