Lisabon

Hlavní město Portugalska přiléhá k řece Tejo blízko před jejím ústím do moře. Název Lisabonu se portugalsky píše Lisboa a čte se přibližně "ližbó".

Centrum Lisabonu

Centrum Lisabonu leží v mělkém údolí. Na jedné straně má řeku, na druhé hrad a ze dvou dalších stran přechází centrum postupně v moderní předměstí. Turisticky nenavštěvovanější spodní město se jmenuje Baixa (myslím, že se to čte bajša). Síť asi dvaceti ulic v samém centru města je neuvěřitelně pravoúhle pravidelná. Vznikla po velkém zemětřesení z roku 1755 a navrhoval ji tehdejší premiér Sebastiao José de Carvalho, kterému se říká Markýz de Pombal. Podle toho se čtvrti někdy říká Baixa Pombalina. (Podobně pravoúhle tentýž tvůrce navrhl městečko Vila Real de Santo Antonio.)

lisabon nabrezi 4666lisabon pravouhle centrum 4651lisabon tramvaj 4656lisabon namesti largo 4904lisabon dum na nabrezi 4704lisabon radnice 4902

Baixa je docela hodně zařízeno na turisty. Na část ulic nesmějí auta ani tramvaje, a tak jsou ulice plné slunečníků a zahrádek restaurací. Od řeky je čtvť Baixa odělena velkým náměstím Praça de Comércio (obchodní náměstí). Směrem do moderního města je velké náměstí zvané Rossio (správně je to náměstí Pedra IV), pod kterým je hlavní přestupní stanice metra. Hned za jedním barákem je další velké náměstí Praça da Figueira. Měl jsem v tom dost zmatek, protože se obě náměstí trochu podobají.

Zajímavostí tohoto spodního města Baixa je rozhledna. Výtah na rozhlednu stojí 2 a půl eura, ale na rozhlednu se dá dostat i bezplatně pěšky kolem katedrály stojící v západním svahu. Přihlehlé části starého města na svazích (které nejsou už tak pravoúhlé), jsou pro našince příjemnější, protože jsou více zařízené pro domorodce. Převažující architektonický styl starých domů a kostelů je baroko, téměř přesně stejné, jak jej známe od nás. V mnoha uličkách, které hodně stoupají, jezdí lanovky, které vypadají jako tramvaje.

lisabon centrum pohled z hradu 4877lisabon centrum pohled z hradu 4880lisabon rozhledna vytah 4652

Ještě se vrátím k zemětřesení roku 1755. Třáslo se v neděli ráno, v kostelích se převrhly svíce a začal požár. Po požáru přišlo tsunami. Výsledkem byla totální hospodářská katastrofa možná největšího přístavu tehdejší Evropy. Tsunami zasáhla i další pobřežní portugalská města (dokonce i španělská, marocká, anglická a irská), což vedlo k tomu, že Portugalsko roku 1755 tehdy už definitivně zmizelo z velmocenské mapy Evropy. Na místě trosek ale mohl vzniknout moderní pravoúhlý Lisabon.

lisabon 4660lisabon 4664lisabon 4850

Turistické informace se dají získat na dvou místech. Informační centrum specializované přímo na Lisabon se nachází u řeky na západní straně náměstí Praça do Comercio (stačí se proplést mezi vojáky a bezdomovci). V tomhe íčku mají celkem slušné informace o ubytování a půjčování aut, ovšem spíše střední a dražší kategorii. Bezplatné mapy Lisabonu. Druhé íčko se nachází kousek od Rossio na začátku bulváru Liberdade. To je specializované na celé Portugalsko. Je modernější a studenější, ale v pohodě.

lisabon infocentrum 4857lisabon jidelni listek 4702lisabon kostel 4690lisabon lanovka policajti 4858lisabon stara malba 4854lisabon trziste 4838

Hrad

Hrad se tyčí východně od centra, docela nedaleko. Dá se k němu vystoupat příkrými, již nepravoúhlými uličkami a po schodištích. Hrad pochází z 11. století, platí se na něj vstupné tuším 4 eura. Nepamatuji si žádnou podstatnou zastřešenou část, jsou to taková různě propojená nádvoříčka oddělená hradbami s ochozy. Z hradu jsou moc hezké výhledy na centrum Lisabonu i na moderní čtvrti, protože je to tady prostě na kopci. V dálce se dá dokonce zahlédnout nejdelší most.

lisabon na hrade 4879lisabon na hrade 4886lisabon na hrade okno 4893lisabon hrad 4640lisabon mapa hradu 4873lisabon cedule o hradu 4884

Lisabonská řeka se jmeuje Tejo, čti težu. Teče velmi pomalu, už skoro v Lisabonu se vlévá do moře. Před Lisabonem protéká velkým mělkým jezerem. S řekou se návštěvníci Lisabonu nejčastěji potkají ve čtvrti Belém, kam se jezdí ke hrobu Vasco da Gamy a k pomníku mořeplavců.

lisabon belem pamatnik objevitelum 4833

Mosty přes řeku jsou tu podstatné dva. Jeden vede přes to mělké jezero a je to snad nejdelší most na světě, nebo v Evropě, nebo tak nějak, prostě hodně nejdelší široko daleko. A je opravdu hodně dlouhý, dostavěl se nedávno.

lisabon jezis 4936

Druhý most je dálniční směrem na jih a významný je tím, že za mostem stojí veliká socha Ježíše, podobná tomu Ježíši z Ria. Možná je i větší, ale rozhodně není slavnější, tedy aspoň mimo Portugalsko.

Metro má v Lisabonu asi dvě nebo tři linky a docela  složitý způsob placení. Je potřeba si koupit kartičku, pak si ji v automatu nabít a pak se při vstupu do přepravního prostoru checknout. Jízdné metrem po Lisabonu včetně příměstských vlaků a autobusů je  1,45 euro za jednu jízdu, ale nějak se to snižuje, když člověk jede delší vzdálenost. Příměstské vlaky stojí podle vzdálenosti. Na takhle nízké jízdné se musí ale použít karta Viva Viagem (také se mu občas říká zapping), která se dá koupit v každém automatu na každém rohu. Je to taková plastová zelená kartička. Stojí tuším 0,5 € a pak se na ní ve stejném automatu nabije kredit. Většina automatů bere bankomatní karty, jenom ty starší chtějí jen bankovky a mince.

lisabon autobusove nadrazi 4927lisabon automat na listky 4922

Letiště se ještě v době mé druhé návštěvy (2008) používalo staré, relativně blízko centru města. Používá se doposud (2019).

Z letiště jezdí metro.

Kromě metra můžete použít nomální eMHáDéčkový autobusový spoj do centra, trvá mu to asi 20 minut. Je akorát potřeba vyjít z areálu letiště a přeputovat přes křižovatku, protože z letiště klasicky jezdí jenom předražené taxíky. Ale je možné, že už je v provozu letiště nové nějak hodně za městem, aspoň se o tom mluvilo, že to tak bude.

lisabon letiste 4634

Moderní čtvrti jsou v Lisabonu relativně veliké, ale ne vždy zcela moderní. Ještě se tu střídá zástavba z počátku 20. století, i starší, s moderními budovami starými pár let. Občas je vidět architektonický skvost, jako třeba nádraží Oriente.

lisabon nadrazi 4707lisabon nadrazi 4708lisabon nadrazi 4709

Ještě mám poznámku, že mám popsat "Liberdade a parky", ale už nevím, co jsem o tom chtěl psát. Snad jenom to, že po prvním příletu jsem v Lisabonu spal u letiště v parku pod stromem a bylo to normální dobré spaní v parku jako vždycky.

Ubytování

Ubytování v centru se pohybuje kolem 40 euro za dvoulůžkáč, nejlevnější hostel přes web bývá kolem 15 euro na člověka. Při rezignaci na běžné hygienické standardy se lze ubytovat i v různých menších hotýlcích za 10 euro na člověka, hledaných na blind. Takhle jsme v podvečer objevili Casa de Hospedes v uličce Mourares kousek mezi hradem a Baixo. V roce 2012 už nefungoval, tak musíte najít jiný.

Další tip jsem dostal na  hostel Residencia Mar dos Acores za 13 euro i se snídaní. Personál je prý milý, občas umí Rusky.

lisabon casa de hospedes 4920lisabon ubytovani 4913lisabon ubytovani koupelna 4916

Počasí v Lisabonu

V létě je relativně dost teplo. Naopak v zimě umí být chladno a častěji prší. Pokud do Lisabonu jedete v zimě, vezměte si teplé oblečení. Starší domy nemají vytápění, takže hlavně něco teplého na doma.

Další informace s víc grafů o lisabonském počasí mám na stránce o počasí v Portugalsku.

Další fotky

Vizte též: Sintra, Cascais, Estoril, Belém, Cabo da Roca, Setúbal, Arrábida, Oceanárium v Lisabonu

Eurovíkendy do Lisabonu se dají podnikat jednoduše, protože do Lisabonu zatím létají přímá letadla.

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com