Coimbra

Coimbra je hezké univerzitní město ve střední části Portugalska, asi na půl cesty mezi Portem a Lisabonem. Městem protéká řeka Mondego, ale hlavně je tu univerzita. Studenti, pokud jsem dobře rozuměl, tvoří značnou část populace Coimbry. Jméno Coimbra se čte "kujmbra".

Coimbru si můžete představit třeba jako takovou větší Malou Stranu, akorát že když se propletete městečkem do kopce, tak nahoře není hrad, ale univerzitní areál. Ten vypadá jako třeba fakulty na Albertově včetně karlovského schodiště, Karolina a menzy, všechno na jednom místě. Kousek dál je navíc botanická zahrada a celkem úžasný akvadukt.

Coimbra byla v minulosti mnohem důležitějším městem než nyní. V jedné fázi reconquisty (reconquista je eufemismus pro dobývání území na Arabech) byla Coimbra dokonce hlavním městem Portugalska. Potom se hlavní město, překvapivě i s univerzitou, přestěhovalo do Lisabonu. Potom ale měla univerzita v Lisabonu příliš velký vliv, tak  král univerzitu hezky vypakoval zpátky do Coimbry. Zajímavé řešení problému s intelektuály. Takže v Coimbře je nejslavnější portugalská universita. My u nás máme všechno centralizované do Prahy. Portugalci ne, ti mají hlavní město v Lisabonu, hlavní univerzitu v Coimbře, arcibiskupství v Braze, většinu turistů na Madeiře a nejhezčí město v Portu. A skoro všechny rodilé mluvčí v Brazílii. To jsem nějak odbočil.

Takže Coimbra. Samotné město je veliké, má pár desítek obyvatel. Bydlí hlavně v nových čtvrtích, na předměstí kolem řeky, ve studentských kolejích. Pro turisty nic moc zajímavého, snad kromě parků a rušných nábřeží. Turisté se od řeky a od nádraží toulají hlavně přes staré město do univerzitního areálu.

Ve starém městě mezi uličkami jsou samozřejmě kostely. Katedrální kostely se jmenují Se Velha, tedy stará katedrála, a Se Nova, tedy nová. Stará stojí na nenápadném náměstíčku, zvenku vypadá fakt staře a zevnitř má výbornou akustiku. Novou katedrálu jsem asi nějak minul, protože ji na fotkách nemám. Zabloudit ve zdejších uličkách není problém. Uličky ve starém městě se jmenují sympaticky, třeba ulice studentů nebo náměstí matematiky. Ale podle toho, jak to náměstí vypadá, si v Portugalsku matematiky moc neváží. Ve starém městě jsou dále různé malé koleje a hospůdky. V hospodách dost často hrají fado. Tady v Coimbře dokonce fado kytaru ladí jinak než ve zbytku Portugalska.

Nahoře nad starým městem jsou univerzitní areály. Nový areál není nic turisticky atraktivního, prostě domy jako na Albertově nebo ČVUT v Dejvicích. Starý univerzitní areál je ale úžasný. Je to vlastně takové náměstíčko obklopené historickými budovami fakult. Zapomněl jsem zatím zmínit, že portugalští studenti a hlavně učitelé chodí velmi často v talárech. Pro ně je to evidentně normální oblečení (v Portu taky). Takže na tomhle náměstíčku je frmol jak v Bradavicích, protože kolem jsou normální fakulty a  půlka lidí v talárech. Dost často se také fotí nějací studenti v talárech na schodišti po zkoušce. Ruší to akorát turisté, takže doporučuju návštěvu během semestru, tedy mimo letní sezónu. Jedna z budov slouží jako muzeum, vstupné asi 6 €, prý to stojí za to (já jsem šel místo toho do botanky).

Botanická zahrada je zavřená v neděli, takže jsem měl smůlu. Akvadukt nad botankou vede jakoby odnikud nikam, ale je hezké se kolem něj projít, je dlouhý asi půl kilometru. O kus dál vede do univerzitního areálu dlouhé schodiště, které má pět úseků a čtyři odpočívadla. Mají tu prý rituál, že prváci musí schodiště vyběhnout a pokud se na nějakém odpočívadle zastaví, tak v tom ročníku pak vypadnou.

Do Coimbry se dá dobře dostat vlakem z Porta přes Aveiro, z Lisabonu taky vlakem.

coimbra 1171coimbra 1173coimbra 1188coimbra 1280coimbra akvadukt 1262coimbra akvadukt 1275coimbra botanicka cedr 1260coimbra botanicka zahrada 1264coimbra dlazba hvezdice 1266coimbra grafiti 1284coimbra grafiti 1285coimbra kasna 1194coimbra kostel 1183coimbra kostel varhany 1206coimbra largo da matematica 1282coimbra pani 1227coimbra pomerancovnik 1214coimbra portugalska kytara 1199coimbra reka 1178coimbra reka most 1256coimbra rua da matematica 1281coimbra schody 1240coimbra socha 1174coimbra stara katedrala 1292coimbra stara katedrala 1296coimbra stara katedrala ornamenty 1294coimbra studenti talary 1274coimbra univerzita 1231coimbra univerzita 1249coimbra univerzita nadvori 1254

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com