Alentejo

Alentejo (čti Alentežu) je druhá nejjižnější portugalská provincie (tou nejjižnější je přímořské Algarve). Mám za to, že Alentejo je z portugalských provincií i největší. Zabírá skoro celou jižní polovinu Portugalska. Z Alenteja jsem měl pocit, že je to velmi vyprahlá krajina, skoro bez vody. Krajem se sice v hluboce zaříznutých údolích občas vinou pomalé řeky (s několika velkými přehradami), sem tam někde na vršku rostou eukalypty, ale jinak je to v podstatě polopoušť. Severní část Alenteja kolem Portalegre je už o něco zelenější. Hlavní zemědělská "plodina" jsou korkové duby, ze kterých se jednou za pár let sklízí korek. Kromě toho se na kopcích občas pase dobytek. Normální plodiny se dají pěstovat jenom na zavlažovaných polích (ty na satelitních snímcích vypadají jako kolečka).

Já jsem Alentejo projel stopem po vnitrozemí od jihu k severu po trase Mertola Beja Evora Estremoz Portalegre. Dálnice vede Alentejem blíž moři přibližně po trase Setubal Albufeira a je dost nudná. Největší tahák provincie Alentejo je jednoznačně město Évora, což je asi i hlavní město.

Alentejo má celkem veliký úsek západního atlantského pobřeží. Toto pobřeží není tak profláknuté jako jižní pobřeží Algarve. Značnou část pobřeží tvoří přírodní rezervace Parque natural do sudoeste Alentejano e Costa Vincenta. Nahoře u Setúbalu je zase Reserva natural do estuario do sado. Přírodní rezrevace ale neznamená, že by se nesmělo na pláže, je jich po celém pobřeží dost, mnohé i se službami nebo s nějakým městekem. Význačný bod alentejského pobřeží je mys Cabo de Sines, který je z portugalských mysů prý nejhezčí, ale neví, protože jsem tam nebyl. To je u městečka Sines.Tam se budu muset vydat příště, nebo mi o něm něco prosím napište.

alentejo 5428alentejo eukalypty 5498portalegre pohled na nove mesto 5687

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com