Guimarães

Nejstarší hlavní město Portugalska, nyní klidné město v severním Portugalsku. Královský žulový hrad, palác, středověké (vlastně starověké) město a fotbalový stadión.

Do Guimarães se dá dostat za půl druhé hodiny z Porta příměstským vlakem (odjíždí z nádraží Sao Bento), lístek stojí 2,50. Nádraží leží v Guimarães skoro kilák jižně od centra města a na opačné straně než hrad a stadión. Autobusové nádraží se nachází dost jinde než nádraží vlakové. Zatímco vlakové nádraží je na jižním okraji Guimarães, autobusák je na západě, asi patnáct minut pěšky. Dá se odsud dostat do Bragy, Porta a dvakrát denně též do Lisabonu.

Guimarães je nejvýznamnější svou historií. Právě tady bylo založeno portugalské království, když se jakýsi šlechtic vzepřel moci krále Leónu a roku 1110 se tu narodil první portugalský král Alfonso Henriques. Ačkoli se hlavní město portugalska rychle přestěhovalo do Coimbry a těžiště království do Porta, Guimarães vždycky zůstane symbolem a prvním hlavním městem. Ostatně věže zdejšího hradu jsou ty věžičky, které lze vidět v portugalském znaku uprostřed vlajky. "Aui nasceu Portugal" zní pyšný nápis na hradbách, který si přečte každý, kdo kolem centra projíždí. Informační centrum (otevřené do půl sedmé) je mimochodem naproti tomuto nápisu vně starého města.

Historické centrum města Guimarães je na seznamu Unesco. Je výjimečné svými uličkami, náměstíčky a zachovalým rázem. Jedna z uliček, ulička svaté Marie, je údajně přes dva tisíce let stará cesta. V centru Guimarães se dají dělat zajímavé klikaté procházky, prohlížet si tržiště a sednout v hospůdce v podloubí. U hlavního kostela roste zajímavý olivovník, ze kterého se prý lisuje posvátný olej, kterým se v kostele svítí. Kostel se i po olivovníku trochu jmenuje (Igreja de Nossa Senhora da Oliveira).

Do hradu je vstupné zdarma. Na věž se platí tuším dvě nebo tři eura, studenti nic. Hrad je mohutný a úchvatný hlavně svým materiálem -- je celý z masivní žuly. To se jim to stavělo, když tady mají tolik dobré žuly! Z vrcholku věže je perfektní výhled, i když slušné pohledy jsou už i z ochozu. Osobně se mi ochozy zdály dost nebezpečné, protože lidé normálně chodí po chodnících bez zábradlí, vedle nichž je desetimetrová hloubka.

V parku kousek pod hradem je malý kostelík svatého Michala. Vevnitř je pěkně tajemný, protože podlahu tvoří namačkané náhrobní kameny prvních portugalských králů a jejich předků.

Kousek níž pod hradem stojí zámek Paço dos Duques de Bragança, tedy zámek vévodů z Bragançy. Zvenku jsou na něm zajímavé hlavně komíny. Gotické nádvoříčko působí útulně. Vevnitř je nějaká expozice (vstupné 4€, různé slevy), kam jsem nešel, protože už bylo pozdě (poslední prohlídka v 5 odpoledne).

Guimarães je též známý svým fotbalovým klubem Vitória Guimarães. Stadión se nachází v severozápadní části města a je celkem mohutný (v porovnání s městem). Kluci na ulicích starého města i předměstí se fotbalu skutečně věnují; vykřikují přitom jména svých oblíbených fotbalistů (hlavně z portugalské reprezentace).

Lesy kolem Guimarãese jsou stejně jako v širším okolí Porta tvořeny převážně nepůvodními eukalypty.

guimaraes 1344guimaraes 1348guimaraes 1350guimaraes 1380guimaraes 1450guimaraes 1452guimaraes 1453guimaraes 1454guimaraes 1456guimaraes 1483guimaraes 1487guimaraes 1494guimaraes aqui nasceu portugal 1339guimaraes cedule 1327guimaraes hrad 1331guimaraes hrad 1394guimaraes hrad 1401guimaraes hrad 1407guimaraes hrad 1412guimaraes hrad 1443guimaraes hrad brana 1398guimaraes hrad pohled na mesto 1410guimaraes hrad pohled z veze 1428guimaraes hrad povidani 1399guimaraes hrad vlajka 1429guimaraes hudebni nastroje 1354guimaraes infocentrum 1338guimaraes kostel 1351guimaraes kostel mse 1357guimaraes namesti 1363guimaraes podloubi 1359guimaraes vlajka 1377

Dovolená Portugalsko - Last minute Portugalsko - Portugalsko All Inclusive

Stránky Portugalsko.net píše a připravuje Dušan Janovský. +420732746901, janovsky@gmail.com