Podrobný informační web o dovolené v Portugalsku.

Eurovíkendy Lisabon

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Portugalska do destinace Lisabon

Fenix Lisboa

Fenix Lisboa

Portugalsko > Lisabon Hotelové zařízení má4 hvězdičky hvězdičky. **** Návštěvníci dávají pobytu Fenix Lisboa hodnocení: 5 / 5. Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: úterý 25.2. Návrat: sobota 29.2. Délka pobytu je 5 dnů, 4 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 15 490 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Zobrazil se 1 termín.

Lisabon

Hlavní město Portugalska je zajímavé na dovolenou buďto jako pobyt ve městě, nebo trochu stranou na západ v přímořských letoviscích. O pobytu ve městě v Lisabonu se dá dost špatně říct něco obecného. Lisabon má jak staré, tak moderní čtvrti a ubytovací možnosti jsou rozmístěny v různých oblastech. Mně se nejvíc líbí ubytování ve starém městě kolem čtvrti Baixa nebo ve čtvrti Alfama, ale modrní hotely v jiných čtvrtích mají lepší dispozice a jsou čistší. Varuji před čtvrtí Bairro Alto, protože v tamních ulicích se přes noc pije a odehrává jedna velká hlučná párty.

Pro cestovatele je výhodná poloha Lisabonského letiště. Je v podstatě ve městě a jezdí na něj metro, takže přeprava z letiště je rychlá a není potřeba počítat s časovou ztrátou.

Lisabon je hodně zajímavé město. Kromě centra s hradem, mnohými kostely a s kosmopolitní atmosférou se dá na procházky chodit do okolních moderních čtvrtí. Spousta kaváren a cukráren s tak výbornou brazilskou kávou, že chutnala i mně (já jsem spíše na čaj). Zajímavá je čtvrť Alfama za hradem, která mi přopomínala naši Malou stranu. Jedna linka malé tramvaje vozí středem města jak turisty, tak místní obyvatele. Protože je terén v Lisabonu hodně kopcovatý, na některých ulicích jsou postaveny malé lanovky, které stojí za vyzkoušení. Pod Lisabonem je docela hustá síť metra, které se na předměstích mění v cosi jako příměstský vlak. Dobře se dá cestovat i autobusem a normálními vlaky.

V okolí Lisabonu je mnoho zajímavých turistických cílů k návštěvě. V první řadě je to Belém, pobřežní oblast na západ od centra prodchnutá historií. Jednak je tu věž Torre de Belém, jednak Jeronýmův klášter. Obě tyto stavby jsou zajímavé v tom, že do jejich výstavby plynuly obrovské zisky z prvních úspěšných let portugalských námořních výbojů počátku 16. století. Stavělo se to za krále Manuela, proto se stavebnímu stylu říká manuelský sloh. V Belému jsou i hezké parky a volně přístupné muzeum moderního umění. Další zajímavý cíl v širším Lisabonu jsou pobřežní zahrady a moderní stavby u nádraží Oriente (severovýchodně od centra). Za návštěvu tam stojí oceanárium, moderní věž Vasco da Gama a pohled na nejdelší evropský silniční most.

Na delší výlety se lze z Lisabonu vydat vlakem do Sintry, lesní oblasti s mnoha historickými stavbami. O něco dál je nejzápadnější bod evropské pevniny Cabo da Roca. Na druhou stranu se lze vydat na jih přes záliv třeba do Setúbalu, národního parku Arrábida a na hrad Palmela. Lisabon je dobře umístěný uprostřed jižního Portugalska, takže je to přirozený výchozí bod jakéhokoli výletu, snad s výjimkou úplného jihu (Algarve), kam létají přímá letadla i z Prahy a úplého severu, kam je lepší cestovat přes Porto.

Příměstská letoviska  Cascais a Estoril na západ od Lisabonu mají dobré pláže a výborné vlakové spojení s Lisabonem. Příměstské vlaky jezdí podél moře každou půlhodinu, ve špičkách častěji. V Lisabonu končí na nádraží Cais do Sodré. Atlantik je obvykle příjemně chladný.

V Lisabonu je přes léto příjemně teplo. Trochu nepříjemně může být v zimě, to je chladno, docela prší a ne všechny portugalské domy mají vytápění.

Přečtěte si podrobnou stránku o Lisabonu

Podobné lokality v jiných zemích: Eurovíkendy Istanbul, Lisabon, Heraklion, Athény

Dovolená v Portugalsku

Pohoda a klídek, to jsou dvě slova, která mě napadnou v souvislosti s Portugalskem. To se sice dá napsat i o dalších jihoevropských zemích, ale Portugalsko na rozdíl od jiných zemí není k turistům podbízivé. S výjiimkou pár megahotelů na jihu v Algarve není kontinentální Portugalsko na turisty moc zvědavé a nepřizpůsobuje se jim..Čas tu plyne i díky tomu pomaleji. Portugalsko je prostě príma západoevropská země s podobnou kulturní a civilizační úrovní jako je u nás.

V posledních asi deseti letech to už platí cenách. V Portugalsku je přibližně stejně draho jako u nás, s výjimkou služeb, které jsou stále dražší než u nás. Ceny v Portugalsku

Platí se normálne Eurem a protože je Portugalsko členem EU, není cestování spojeno s žádnou byrokratickou zátěží nebo nepříjemnými překvapeními.

Cestovat po Portugalsku se dá dobře autobusem, na větší vzdálenosti i vlakem. Dá se snadno půjčit auto, dálnice jsou zpoplatněné mýtnými branami. Cestování v Portugalsku

V Portugalsku se docela dobře vaří. Hodně ryby, národní jídlo je solená treska. Portské víno je příjemně sladké a silné. Portugalské jídlo

Časový posun Portugalska vůči České republice je mínus jedna hodina - když je u nás dvanáct, v Lisabonu mají teprve 11 hodin. Madeira, i když je o dost západněji, má také portugalské časové pásmo.

Informační web portugalsko.net o dovolené v Portugalsku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email janovsky@gmail.com .