Podrobný informační web o dovolené v Portugalsku.

Dovolená Azorské ostrovy

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Portugalska do destinace Azorské ostrovy

Residencial Sete Cidades

Residencial Sete Cidades

Portugalsko > Azorské ostrovy Hotelové zařízení má2 hvězdičky hvězdičky. ** Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: čtvrtek 24.10. Návrat: čtvrtek 31.10. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 22 770 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Whale´come Ao Pico

Whale´come Ao Pico

Portugalsko > Azorské ostrovy > Lajes Hotelové zařízení má2 hvězdičky hvězdičky. ** Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: neděle 20.10. Návrat: neděle 27.10. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 23 090 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Angra Marina Hotel

Angra Marina Hotel

Portugalsko > Azorské ostrovy > Angra do Heroismo Hotelové zařízení má5 hvězdiček hvězdičky. ***** Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: pondělí 21.10. Návrat: pondělí 28.10. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 23 190 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
The Lince Azores Great Hotel

The Lince Azores Great Hotel

Portugalsko > Azorské ostrovy Hotelové zařízení má4 hvězdičky hvězdičky. **** Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: pondělí 6.1. Návrat: pondělí 13.1. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 24 090 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Do Caracol

Do Caracol

Portugalsko > Azorské ostrovy > Angra do Heroismo Hotelové zařízení má4 hvězdičky hvězdičky. **** zařízení má svůj bazén, volně přístupný vnitřní bazén, je to přímo u moře Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: pátek 18.10. Návrat: pátek 25.10. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 24 390 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Do Colegio

Do Colegio

Portugalsko > Azorské ostrovy > Ponta Delgada Hotelové zařízení má4 hvězdičky hvězdičky. **** zařízení má svůj bazén, volně přístupný vnitřní bazén, Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: úterý 7.1. Návrat: úterý 14.1. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 24 490 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Zobrazilo se 6 termínů.

Azorské ostrovy

Azory, portugalsky Açores, jsou nejvzdálenější místo, které ještě patří pod Evropu. Leží na Středoatlantickém hřbetu a nejzápadnější ostrov Flores leží už na Severoamerické litosférické desce.

Dovolená na Azorských ostrovech je drahá. Největší výdaj tvoří zpravidla letenky, protože Azorské ostrovy jsou daleko. Žádný přímý spoj z České republiky na Azory nelétá. Něco málo létá z Německa, ale nejčastější cesta je s přestupem přes portugalský Lisabon. Azorské ostrovy (stejně jako Madeira) patří pod Portugalsko, i když je to na ně z Lisabonu asi tak daleko, jako z Čech do Irska. Ale portugalská vláda se snaží, aby na ostrovy bylo aspoň nějaké dobré spojení, proto bývá cesta přes Lisabon nejvýhodnější. I cena ubytování bývá na Azorech poněkud vyšší než v kontinentálním Portugalsku. Jednak kvůli vyšším cenám vstupů (leccos se musí dovážet), jednak kvůli vysoké poptávce, protože na Azorech je hezky.

Všechny Azorské ostrovy jsou sopečného původu. Zpravidla mají prudce kopcovitý terén, stejně jako ostrovy dalších souostroví v Makronézie (Madeira, Kapverdské ostrovy a Kanárské ostrovy).

Na Azorské ostrovy se nejezdí moc na koupací dovolenou, spíš za poznáním nebo odpočinkem. Dobrých písečných pláží je málo, terén od moře obvykle stoupá velmi rychle. Místa na koupání se najít dají, ale cestování po ostrovech je prostě zajímavější. Všude kolem silnic rostou plané hortenzie.

Obydlených Azorských ostrovů je devět, ale na dovolenou se běžně využívá jenom šest, což je dáno zejména tím, kam létají spoje z Lisabonu pravidelně. Od východu to jsou:

  • Santa Maria, nejvýchodnější malý ostrov s městem Vila do Porto
  • Ilha de Sao Miguel, největší východní ostrov, častý cíl zájezdů
  • Ilha Terceira, což znamená "třetí ostrov"
  • Graciosa, nejsevernější menší ostrov
  • Ilha do Pico, ostrov s nejvyšší horou Portugalska
  • a nejzápadnější ostrov Flores

Nejsem si vědom, že by nějaké české cestovky kdy pořádaly něco na menší ostrůvky Sao Jorge, Faial a Corvo. Myslím, že už i sehnat něco na Flores, Graciozu nebo Santa Mariu bude problém. Nejnavštěvovanější jsou tedy ostrovy Sao Miguel, Terceira a Ilha do Pico. Z českých cestovek, pokud vím, na Azorské ostrovy pořádá zájezdy jenom Snail Travel a Delfín travel.

Ostrov Sao Miguel

Ilha de Sao Miguel (ostrov svatého Michaela) je nejvýchodnější  a největší Azorský ostrov. Se svou rozlohou 759 km2 se tenhle podlouhlý ostrov (80 x 15 km) téměř vyrovná mnohem slavnější Madeiře (801 km2). Hlavní město Ponta Delgada na jižním pobřeží soustředí asi čtvrtinu obyvatel ostrova (ze 150 tisíc) a asi polovinu ubytovacích kapacit. Je u letiště.

Ačkoli je ostrov Sao Miguel hornatý, je od šestnáctého století intenzivně využíván zemědělsky k pěstování vína, cukru a ovoce (ananasy). Zemědělská činnost spolu se sopečnou krajinou, borovými lesy, pasenými loukami, dostatečnými srážkami a milou architekturou dodává ostrovu až pohádkový vzhled. Něco mezi Doupovskými horami a Novým Zélandem. V kalderách sopek jsou občas velká kalderová jezera. Časté jsou horké prameny. Takže možností výletů do přírody je spousta, i když chráněných území je na jiných ostrovech více.

Ubytování se na ostrově Sao Miguel soustředí hlavně na pobřeží, v hlavním městě Ponta Delgada a pak ve východním městě Furnas u jezera Lagoa das Furnas. Významná jsou i městečka Agua de Pau a Vila Franca Do Campo na jižním pobřeží, mají krásné bílé domky. Vyhledávané městečko je také Ribeira Grande na severním pobřeží.

Ostrov Terceira

Ostrov se jmenuje "třetí", protože byl v 15. století objeven portugalskými námořníky jako třetí z Azorských ostrovů. Ostrov má oválný tvar, přibližně 30 x 17 km. 56 tisíc obyvatel.

Letiště je na severovýchodě ostrova nad městem Praia da Vitória a u letoviska Lajes.

Hlavní město Angra do Heroismo je součástí světového dědictví Unesco kvůli své tradiční architektuře. Patrové a dvoupatrové domy mají malé balkónky a světlé zdi s barevně obtaženými okny - každý trochu jinou pastelovou barvou, nejčastěji šedou, růžovou, modrou nebo okrovou. Idylku doplňují kostely, malá městská pláž a klidný přístav. Většina nabídek dovolené na ostrov Terceira se soustředí právě do města Angra do Heroismo.

Ve středu a na severozápadě ostrova jsou tři významné botanické rezervace. Dvě rezervace obklopují nejvyšší vrcholy, třetí uchovává přirozenou flóru severního svahu. Zbytek ostrova je zemědělsky využívaný.

Ostrov Pico

Ostrov Ilha do Pico se jmenuje Pico podle svého špičatého vrcholu. Nejvyšší hora Portugalska zvaná Montanha do Pico s výškou 2351 m n.m. je pro tenhle ostrov opravdu ikonická. Ta hora, kromě toho, že je fakt vysoká, je taky výrazně strmá a špičatá. Na vrcholu má ale místo ostré špičky nevýraznou kalderu. Její zasněžený vrchol je vidět ze všech sousedních ostrovů. Ostrov má na mapě tvar trochu připomínající prvorepublikové Československo, takže je podlouhlý, na délku od západu k východu měří asi 42 km. Zůstanu-li u příměru s Československem, tak ostrovní letiště Pico Airport je u Ústí, hlavní město Madalena je u Chebu a  ta hora Montana de Pico vychází někam do oblasti Vysočiny. Významný přístav Cais do Pico je přibližně u Ostravy a další hezké letovisko Silveira je na jihu, asi v oblasti Břeclavi.

Většina hotelů na ostrově Pico se soustředí v okolí hlavního města Madalena. Ale nějaké ubytování se dá najít na celém pobřeží.

Jen 6 km na západ od ostrova Pico je další menší ostrov Faial. Do jeho hlavního (a jediného pořádného) města jezdí z Madaleny trajekty. Město Horta je zajímavé, ostrov má pěknou kalderu.

Rejstřík turistických oblastí a ostrovů

Město nebo letovisko Ostrov
Agua De Pau São Miguel
Angra do Heroismo Terceira
Fajãzinha Flores
Feteira Faial
Flores Island Flores
Furnas Sao Miguel
Horta Faial
Lajes Terceira
Madalena Pico
Ponta Delgada São Miguel
Praia da Vitória Terceira
Santa Cruz Da Graciosa Gracioza
Silveira Pico
Velas São Jorge
Vila do Porto Santa María

 

Podobné lokality v jiných zemích: Kemer, Kiten, Tenerife, Azorské ostrovy, Madeira - menší letoviska, Paleochora, Korfu

Dovolená v Portugalsku

Pohoda a klídek, to jsou dvě slova, která mě napadnou v souvislosti s Portugalskem. To se sice dá napsat i o dalších jihoevropských zemích, ale Portugalsko na rozdíl od jiných zemí není k turistům podbízivé. S výjiimkou pár megahotelů na jihu v Algarve není kontinentální Portugalsko na turisty moc zvědavé a nepřizpůsobuje se jim..Čas tu plyne i díky tomu pomaleji. Portugalsko je prostě príma západoevropská země s podobnou kulturní a civilizační úrovní jako je u nás.

V posledních asi deseti letech to už platí cenách. V Portugalsku je přibližně stejně draho jako u nás, s výjimkou služeb, které jsou stále dražší než u nás. Ceny v Portugalsku

Platí se normálne Eurem a protože je Portugalsko členem EU, není cestování spojeno s žádnou byrokratickou zátěží nebo nepříjemnými překvapeními.

Cestovat po Portugalsku se dá dobře autobusem, na větší vzdálenosti i vlakem. Dá se snadno půjčit auto, dálnice jsou zpoplatněné mýtnými branami. Cestování v Portugalsku

V Portugalsku se docela dobře vaří. Hodně ryby, národní jídlo je solená treska. Portské víno je příjemně sladké a silné. Portugalské jídlo

Časový posun Portugalska vůči České republice je mínus jedna hodina - když je u nás dvanáct, v Lisabonu mají teprve 11 hodin. Madeira, i když je o dost západněji, má také portugalské časové pásmo.

Oblasti v lokalitě Azorské ostrovy

Oblast počet hodnocených hotelů
Ponta Delgada 5
Angra do Heroismo 3
Furnas 2
Informační web portugalsko.net o dovolené v Portugalsku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email janovsky@gmail.com .